Kultúrny dom A. Hlinku vás pozýva na podujatie Remeslo má zlaté dno: ukážky tradičných slovenských ľudových remesiel.
Miesto konania: Školský dvor (za Galériou)
Čas konania: 10:00 – 17:00 hod.
Tešiť sa môžete na ukážky snovania a tkania.
Viac informácií: 0905 842 696, e-mail: weidlichova@kdah.sk
Upozornenie: Na podujatí „Remeslo má zlaté dno“ budú vyhotovované fotografie a videozáznamy prevádzkovateľom „Mesto Ružomberok, Nám. A. Hlinku 1098/1, 034 01 Ružomberok, IČO 00315737“ za účelom propagácie na webovom sídle prevádzkovateľa, facebookovej stránke, youtube kanáli, v periodických a neperiodických materiáloch prevádzkovateľa, prípadne v ďalších médiách.
Snovanie
Repčok v knihe Tradičná Kokavská svadbaopisuje snovanie: „Snovárka si musela pred snovaním vypočítať, na koľko rífov bude snovať. Podľa počtu rífov musela nasnovať pri prvom chodíkupresne toľko, ako si vypočítala dĺžku snovadliny. Chodík bola miera, ktorá znamenala prejdenie jedným zväzkom nití po snovadlinách odhora nadol a zdola nahor. Polchodík zasa znamenal dĺžku prejdenia zväzkom nití odhora nadol, alebo opačne. Pri započatí snovania sa zväzok nití upevnil na horné činy, kde sa nite rozdelili podľa párov, čo umožňovali dva kolíky na horných činoch. Snovárka kládla nite na snovadlá odhora nadol a na dolných činoch nite ovila okolo kolíka a pokračovala späť k horným činom. Na horných činoch sa priadza delila podľa párov, na dolných podľa chodíkov.“
Pri snovaní je veľmi dôležité správne prepočítanie dĺžky a počtu nití v závislosti od toho čo ideme tkať. Rozdielne počty sú pri tkaní plátna a tkaní pokrovcov a či sa bude tkať hustejšia alebo redšia väzba. Hustota väzby závisí od hrúbky materiálu, ktorý sa ide snovať ale aj od hustoty brda, ktoré sa použije pri tkaní. Zložitejšie je snovanie farebnej osnovy, pri snovaní ktorej sa musí dávať pozor na postupnosť snovania farebných nití. Ide o snovanie osnovy, kde sa vzor pri tkaní bude vytvárať nielen útkom ale základom budúceho vzoru je nasnovanie farebných nití v určitej postupnosti. Táto postupnosť sa dosiahne prekrižovaním nití na horných a dolných činoch. Nasnované nite sa zo snovadiel dávajú dole zapletaním do vrkoča spôsobom, aby sa pri rozpletaní nite vracali do pôvodnej postupnosti, ako boli pri snovaní. Snovanie je náročným umením a nie každý tkáč/tkáčka ho ovláda. Aj preto niekedy na dedine bola len jedna ženička, ktorá vedela snovať, veľakrát táto ani netkala, len snovala pre všetky tkáčky v dedine.
Zdroj: Snovanie a navíjanie na krosná – tkame.sk